Notariusz – kim jest i co można załatwić w kancelarii notarialnej?
W wielu sprawach natury prawnej musimy poradzić się odpowiednich ekspertów z konkretnych dziedzin prawa, takich jak adwokaci, radcy prawni czy notariuszowie. Poniżej dowiesz się kim jest notariusz, co należy do jego kompetencji i jaka kancelaria notarialna będzie najlepsza.
Kim jest notariusz?
W przeszłości osoba, która pełniła funkcję notariusza nazywana była „rejentem”. Słowo to pochodzi od terminu „regent”, czyli osoby która podczas nieobecności lub niedyspozycji monarchy pełniła obowiązki w jego imieniu. Obecnie notariusz jest osobą publicznego zaufania. To prawnik, który otrzymał uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych od ministra sprawiedliwości. W swojej pracy zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania aktualnych przepisów prawa oraz do bezstronności i dochowania tajemnicy zawodowej. Czynności, których dokonuje notariusz mają charakter dokumentu urzędowego.
Czynności notarialne – na czym polega praca notariusza?
W wielu kwestiach możemy potrzebować pomocy ze strony notariusza. Warto więc wiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach może on nam pomóc oraz co można załatwić w kancelarii notarialnej. Na terenie miasta Olsztyn działa kancelaria notarialna, w której możemy uzyskać bezpośrednią pomoc w kwestiach prawnych.
Notariusz ma szeroki zakres obowiązków. Główne zadania to sporządzanie urzędowych dokumentów, którym należy nadać formę notarialną. Ich oryginały pozostają u notariusza, a klient otrzymuje odpis aktów. Po upływie 10 lat oryginalne dokumenty zostają oddane do sądu rejonowego przypisanego do siedziby konkretnego biura notarialnego – w przypadku kancelarii wymienionej powyżej jest to sąd rejonowy w mieście Olsztyn.
Czynności prawne, których dokonuje notariusz:
- sporządza akty notarialne (między innymi takie jak umowy sprzedaży nieruchomości, umowy darowizny nieruchomości, umowy rozdzielności majątkowej, intercyzy, umowy pożyczki, oświadczenia o ustanowieniu hipoteki, podziały majątku małżeństwa, testamenty, oświadczenia o poddaniu się egzekucji)
- sporządza poświadczenia
- sporządza akty poświadczenia dziedziczenia
- spisuje protokoły (w tym przebieg zebrań wspólników, wspólnot mieszkaniowych)
- doręcza oświadczenia
- sporządza wyciągi dokumentów, ich wypisy oraz odpisy
- sporządza protesty czeków i weksli
- przechowuje papiery wartościowe, pieniądze, dokumenty (depozyt notarialny)
- sporządza projekty dokumentów, oświadczeń i aktów
- poświadcza podpisy
Przed dokonaniem czynności preferowane jest spotkanie informacyjne, na którym poruszone zostaną wszelkie kwestie sprawy, którą chcemy załatwić. Takie spotkanie jest w pełni darmowe, kancelaria notarialna nie nalicza żadnych opłat. Aby ułatwić współpracę z notariuszem i uzyskać konkretne informacje, należy mieć ze sobą wszystkie dokumenty dotyczące danego problemu. Po zebraniu najważniejszych informacji i dokumentów, należy umówić się na konkretny termin dokonania czynności notarialnych.